Zelenina – další základní stavební kámen stravy nejmenších i dospělých

Stravovací začátek je založen na dostatečném přísunu mateřského mléka či mléčné formule a na zelenině. Často se první příkrmy připravují z oblíbené mrkve, brambor, cukety či dýně. Postupně se rejstřík zeleniny zvětšuje a přidávají se přílohy a následně maso. Ani později bychom však na zeleninu neměli zapomínat. Zelenina je další z klíčových složek potravy a pro děti do 3 let zcela nepostradatelná. Zelenina dodá především vitamíny, vlákninu a například minerální látky. Energetická hodnota zeleniny není příliš vysoká, a proto je dobré právě zeleninu kombinovat s obilovinami nebo s produkty z obilovin. Obiloviny jsou totiž zase cenným zdrojem energie. Zelenina se hodí i k masu, které nám pokrm obohatí o bílkoviny. Vhodně se dá zelenina sladit s luštěninami, ty však zařazujeme později.

Dýňové pyré s rýží

Často člověk při běžném vaření sází na své tradiční oblíbené kombinace, ale někdy je to opravdu škoda. Jsem toho názoru, že čím větší množství zeleniny a dalších surovin dítě ochutná, tím větší je šance že si udrží pestřejší jídelníček po celý svůj život. Pojďme tedy v jídle více experimentovat. Je to zábava a navíc třeba bude Vaše dítě jásat, že je ve školce k obědu pórková polévka nebo cizrna, zatímco ostatní děti se budou mračit. 🙂

Pórková polévka

Do 1 roku dítěte je samozřejmě sortiment zeleniny značně omezen, ale přece jen můžeme nabídnout zajímavá jídla. Například takové pyré z brambor a dýně s hovězím masem může být velmi luxusním pokrmem. Právě tuto kombinaci můžete s úspěchem podávat i starším dětem a dospělým. Fenykl s bramborem je dalším pokladem gastronomie. Když k němu přidáte dobrou sladkovodní rybu, pochutnáte si doma opět všichni. Růžičková kapusta s mrkví a batátem je také skvělá.

Fenykl zapečený s bramborem – do 1 roku doporučuji jen uvařit v páře

Od 1 roku už je výběr zeleniny o poznání bohatší. Třeba vařená červená řepa je výtečná s klasickou čočkou a kozím sýrem. Za odměnu zase můžeme našim ratolestem udělat například řepové sušenky. Dalším luxusním pokrmem je topinamburové pyré doplněné o kousek libového vepřového masa. Zajímavou může být výživná polévka z tuřínu. Pro mne naprostou lahůdkou je u nás doma velmi oblíbená kedlubnová omáčka. Pro děti od 2 let mohu nabídnout opět jednu zajímavou kombinaci, kde zúročíme hrášek. Velmi chutné je pyré z hrášku doplněné o pár lístků máty a k tomu může být podáván plátek libového masa nebo pečených zeleninových karbanátků. Hráškové pyré mohou již děti od 1 roku.  

Čočkový salát s červenou řepou a kozím sýrem

Více receptů a také seznam doporučených a nedoporučených potravin dle věku naleznete v našem webináři. Najdete zde také rady, kterém Vám mohou při přípravě jídel pomoci. Přeji všem dobrou chuť. 🙂

logo_bile_pruhledna-mini

2020 Czechberry s.r.o. ©  Všechna práva vyhrazena

Vytvořil trub.cz