Rytmus po vánočních svátcích se pomalu ustálil a zásoby sladkostí a jiných nezdravostí se ztenčily. Řada z Vás se opět snaží přejít na zdravější způsob stravování, a proto bych Vás ráda podpořila. 🙂

Vím, že s našimi ratolestmi občas bojujeme, aby snědly co nejvíce zeleniny a tak nabízím velmi dobré řešení pro všechny. Zkrátka někdy je nutné zeleninu do našeho jídelníčku nějak propašovat, současně je jasné, že většina dětí miluje české omáčky. Obojí se teď spojí v následujících receptech na tři zeleninové omáčky, které můžete uvařit bez obav i pro celou rodinu. V jednom případě máme ještě v zeleninové omáčce jako bonus – luštěninu, konkrétně cizrnu. Tipujete správně, půjde o cizrnovou omáčku se zeleninou. Tu servíruji většinou s bulgurem, tady se tedy potká ještě jedno ideální spojení – luštěnina a obilovina. Nechte si tedy chutnat a přeji mnoho krásných chvil s Vašimi blízkými, třeba u stolu. 🙂

Cizrnová omáčka se zeleninou a bulgurem /od 1 roku/ - 2 porce

Suroviny: ½ hrnku cizrny /100 g/, 2 mrkve, 3 rajčata, 1 stroužek česneku, ½ hrnku bulguru /115 g/, sůl

Cizrnu je potřeba den dopředu namočit, vyměnit vodu a poté 80 minut vařit s bobkovým listem a saturajkou. Opět je možné cizrnu uvařit celkem bez povšimnutí v nepropustné misce parního hrnce. Mrkev oloupeme, nakrájíme na co nejmenší kousky, stejně tak rajčata a dusíme v trošce studené vody, přidáme celý stroužek česneku, sůl, přidáme cizrnu i s vývarem, přikryjeme pokličkou a necháme probublávat minimálně 30 minut. Mezitím si uvaříme bulgur, který nejprve propláchneme, poté vaříme 15 minut v dvojnásobném množství osolené vody. Chvíli jej ještě můžete nechat dojít. Jakmile máme měkkou zeleninu, vyndáme česnek a omáčku důkladně rozmixujeme, případně ještě propasírujeme. Zejména pro nepříliš velké fanoušky luštěnin se to určitě vyplatí. J

Tip: Cizrnu namáčím vždy minimálně do dvojnásobného objemu vody, vždy je důležité vařit v čerstvé vodě. Bulgur je možné vařit v domácím masovém či zeleninovém vývaru, získá tak ještě lepší chuť.

Cizrnová omáčka se zeleninou a bulgurem

Omáčka z pečené zeleniny s těstovinami /od 1,5 roku/ - 2 porce

Suroviny: ½ menšího lilku, 200 g dýně, 1 červená paprika, cibule, sůl, 250 ml vody, tymián

Zeleninu omyjeme, vyndáme semínka, nakrájíme na drobné kousky a dáme do zapékací mísy, osolíme, přilijeme vodu, přiklopíme a pečeme na 170 stupňů nejméně 45 minut. Mezitím si uvaříme oblíbené těstoviny. Zeleninovou omáčku doporučuji dochutit troškou bylinek, například tymiánem a poté důkladně rozmixovat.

Tip: Pro starší děti a dospěláky doporučuji zeleninu krátce orestovat na cibulce. Papriku jako takovou doporučuji zařazovat do jídelníčku od 2. roku, ale v případě, že je tepelně upravená je možné podávat dříve.  

Omáčka z pečené zeleniny s těstovinami

Dýňová omáčka s hovězím masem a bramborovo-polentovými noky /před 1. rokem/ - 2 porce

Suroviny na omáčku: 330 g hovězího masa /kýty/, 250 g dýně hokkaido, 750 ml vody, špetka oregana

Hovězí maso dáme do hrnce se studenou vodou a vaříme společně s oloupanou, nakrájenou a semínek zbavenou dýní. Jde o časově náročnější omáčku, bude ji potřeba vařit minimálně 60 minut. Jakmile je masíčko krásně měkké, vypneme ploténku a přidáme oregano. Vyndáme maso, odvážíme potřebné množství, můžeme si dát na stranu maso pro sebe, zbytek rozmixujeme společně s dýní. Podáváme s přílohou.

Suroviny na noky: 180 g uvařených brambor, 70 g instantní polenty, hrstka zelených salátových listů, špetka bylinek, 1 vejce

Brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Než začneme s výrobou noků, musejí být brambory opravdu dobře vychladlé, mezitím si dáme vařit vodu, nakrájíme listy a navážíme polentu. Všechny ingredience smícháme dohromady a vypracujeme tužší těsto. Uděláme menší válečky, které doporučuji dělat spíše tenčí, aby nebyly noky příliš velké. Váleček vždy krájíme zhruba po půl centimetru, každý kousek zmáčkneme vidličkou a dáme stranou. Takto zpracujeme všechno těsto. Nočky dáme do vroucí vody a vaříme přibližně 2 minuty. Jakmile vyplavou nahoru, vyndáváme.

Tip: Pokud už má Vaše dítě zavedenou cibuli, je možné ji dát do omáčky. Od roka je také možné omáčku i noky osolit. Pro starší děti a dospělé doporučuji maso i dýni orestovat na cibulce. Dýně se loupat samozřejmě nemusí, ale do 1 roku ji doporučuji vařit bez slupky.

Dýňová omáčka s hovězím masem a bramborovo-polentovými noky

logo_bile_pruhledna-mini

2020 Czechberry s.r.o. ©  Všechna práva vyhrazena

Vytvořil trub.cz