Štědrý den podle tradic a přitom trochu jinak

Vedle tradiční ryby a bramborového salátu, ještě tradičnější jahelná kaše, jáhelník, kuba nebo čočka. I tak by se o letošních Vánocích mohlo hodovat s našimi nejmenšími. Připravila jsem pro Vás speciální menu na Štědrý den, ve kterém si určitě každý najde něco pro sebe. Pokud budete mít dostatek času, můžete letos připravit hned několik chodů, jako bývalo zvykem už ve středověku.

Během Štědrého dne si tehdy lidé na našem území pochutnávali například na medových koláčcích, jáhelné kaši, hrachové polévce, houbovém kubovi nebo jiných obilovinách či luštěninách. Nechyběla ani vánočka, ovšem tehdy šlo spíše o bílý chleba. Za Karla IV. se v bohatších rodinách podávalo celkem devět chodů. Hodovat se začalo poté, co vyšla první hvězda. V mnoha oblastech dnešní České republiky se konzumovalo také maso, ale spíše vepřové. Zástupci římskokatolické církve to samozřejmě zakazovali. Například v některých částech Moravy však lidé věřili, že pokud by na Štědrý den nejedli maso, přišli by v následujícím období o dobytek, protože by uhynul. Ryby se moc nekonzumovaly, protože byly drahé a nedostupné.

Nebudu Vás už dlouho napínat, letos u nás bude Tradiční vánoční jahelná kaše se sušeným ovocem, Jáhelník s povidly, jablky a rozinkami, Tradiční čočka na kyselo s pohankou, Moderní (ne)houbový Kuba pro nejmenší, Vánoční rybí polévka a Štědrovečerní štika s bramborovým salátem pro nejmenší. Všechny uvedené pokrmy můžete nabídnout dětem od 1 roku, s drobnými úpravami, s výjimkou Tradiční čočky na kyselo s pohankou, také před ukončeným 1. rokem.

Tradiční vánoční jahelná kaše se sušeným ovocem /před ukončeným 1. rokem/ – 2 porce

Suroviny: ¼ hrnku jáhel /65 g/, hrst jablečných a hruškových křížal, hrst sušených švestek, 1 hrnek vody /250 ml/- do hotové kaše můžete přidat až ½ hrnku pokračovacího kojeneckého mléka.

Jáhly spaříme vroucí vodou, poté je vaříme v parním hrnci 30 minut se špetkou skořice, dalších 10 minut je necháme zakryté dojít. Sušené ovoce na posledních 5 minut vaření přidáme do jáhel. Poté vše rozmixujeme. Část ovoce si můžeme nechat na ozdobu. Kaši můžeme ještě zjemnit lžičkou ghí či másla, ale to doporučuji až od 1 roku.

Tip: Kaši lze podávat po zavedení jablek, hrušek a švestek. Cukrovat ji do 1 roku nebudeme, ani poté není potřeba, ovoce nám kaši nádherně ovoní i osladí. Jáhly jsou teoreticky uvařené za 15 minut, ale pokud jim dopřejeme více času, bude kaše krásně lahodná a třeba ji Vaše děti vezmou na milost.

Tradiční vánoční jahelná kaše se sušeným ovocem

Tradiční čočka na kyselo s pohankou /od 1 roku/ - 2 porce

Suroviny: ½ hrnku klasické čočky /110 g/, 1 malá cibulka, ¼ hrnku pohanky /50 g/, 1 lžíce citrónové šťávy, špetka soli, saturejka, bobkový list, 1 lžička panenského olivového oleje

Klasickou čočku není potřeba namáčet, vařte však velmi pozvolna přibližně 40 minut s bylinkami. Čočku zaléváme vždy studenou vodou, nesolíme a opravdu mírně vaříme s přikrytou pokličkou. Na jeden díl čočky počítejte minimálně s dvěma díly vody. Ke konci vaření průběžně ochutnáme, jakmile je čočka měkká, odstavíme ji a osolíme. Čočku lze vařit také v parním hrnci, i tady bude zapotřebí vařit přibližně 40 minut. Pohanku důkladně propereme, dáme do nepropustné misky parního hrnce, zalijeme hrnkem vroucí vody a vaříme 15 minut. Cibulku nakrájíme nadrobno, krátce orestujeme, přidáme čočku /vyndáme bobkový list/, pohanku, zalijeme troškou zachyceného zbylého vývaru a chvíli prohřejeme. Osolíme, přidáme citronovou šťávu a panenský olivový olej.

Tip: Pro ještě větší úspěch můžete udělat cibulovou jíšku z pohankové mouky. Stačí orestovanou cibulku zasypat lžící pohankové mouky a postupně přidávat zchladlý zachycený vývar, 10 minut povařit za stálého míchání a poté už jen přisypat čočku a pohanku. Na úplný závěr ještě dochuťte a přidejte lžičku kvalitního panenského olivového oleje.  Pro starší děti a dospělé můžete přidat umeocet, ale pozor je hodně slaný, takže stačí 1 až 2 lžičky a se solením raději počkejte až po přidání japonské tradiční speciality. Nejde o klasický ocet, vzniká při fermentaci zdraví prospěšných švestiček umeboshi, které se nakládají do slaného nálevu.

Tradiční čočka na kyselo s pohankou

Jáhelník s povidly, jablky a rozinkami /od 1 roku/ - 2 porce

Suroviny: 1 hrnek jáhel /260 g/, 2,5 hrnku vody /625 ml/), 2 vajíčka, 5 lžic domácích švestkových povidel, 4 nastrouhaná jablka, špetka skořice, hrst rozinek /propereme, namočíme ve vodě/, 50 g másla

Jáhly spaříme vroucí vodou, aby se případně zbavily nahořklé chuti. Následně vaříme v nepropustné misce v parním hrnci 30 minut, dalších 10 minut necháme dojít. Kaši rozmixujeme /není to nutností/ a necháme vychladnout. Mezitím utřeme vidličkou máslo a přidáme žloutky. Dále nahrubo nastrouháme jablka, dáme je do zvláštní mísy, přidáme do nich sušené ovoce, povidla, rozinky a důkladně promícháme. Až bude jáhlová kaše zcela vychladlá, vyšleháme bílky, které opatrně vmícháme do kaše. 2/3 kaše smícháme s ovocem a 1/3 necháme stranou. Kaši s ovocem dáme do vymazané koláčové formy o průměru 28 cm. Do zbylé kaše přidáme lžíci cukru nebo jiného sladidla, zamícháme a přikryjeme těsto. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů 50 – 60 minut.    

Tip: Jáhelník můžete servírovat také dětem před ukončeným 1. rokem, jen je potřeba místo povidel použít sušené švestky a vynechat lžíci cukru. Tradiční vánoční moučník lze také péct tak, že spojíte s ovocem veškerou kaši, pak už není třeba žádný cukr.  

Jáhelník s povidly, jablky a rozinkami

Moderní (ne)houbový Kuba pro nejmenší  /od 1 roku/ - 2 porce

Suroviny: ¼ hrnku kernotta 50 g/, ¼ hrnku ječných krup /55 g/, 5 cm lilku, 1 malá cibulka, 2 stroužky česneku, špetka drceného kmínu, 1 lžička sušené majoránky, špetka soli, zeleninový vývar či voda

Kernotto i kroupy nejdříve propereme ve studené vodě a na 12 hodin namočíme do trojnásobného množství vody nebo zeleninového vývaru. Uchováme v chladu a poté vaříme 35 - 40 minut společně se solí a jedním stroužkem česneku. Vodu nesléváme, přišly bychom o cenné látky. Než se nám obiloviny uvaří, krátce orestujeme cibuli, česnek, můžeme přidat také část majoránky a nakonec i nadrobno nakrájený lilek. Všechny suroviny smícháme dohromady, přidáme drcený kmín, lehce dosolíme, přisypeme majoránku, dáme do zapékací mísy a pečeme 30 minut. 

Tip: Pro děti do 2 let doporučuji česnek jen vyvařit a vyndat, vůni odevzdá. Dospělí si mohou přidat houby, které je dobré den dopředu namočit do studené vody.

Moderní (ne)houbový Kuba pro nejmenš

Vánoční rybí polévka pro nejmenší /od 1 roku/ - 2 porce

Suroviny: 1 kapří hlava /případně ještě kostřička/, 2 větší mrkve, 1 větší petržel, 2 cm plátek celeru, 1 malá cibulka, 2 kuličky nového koření, 1 bobkový list, plátek másla, sůl, kousek domácí bagety na krutony, 500 ml vody

Důkladně očištěnou kapří hlavu vaříme pozvolna 30 - 40 minut s kořením a oloupanou zeleninou vcelku.  Abychom měli kvalitní vývar, dáváme suroviny do studené vody. Pěnu průběžně odstraňujte. Hotový vývar scedíme, vyndáme koření, omyjeme zeleninu, nakrájíme ji a nakonec přidáme na zjemnění kousek másla a krutony, které upečeme v troubě. Do polévky můžeme též přidat trošku kapřího masa.

Tip: Pro dospělé a starší děti doporučuji zeleninu krátce orestovat a je možné použít trochu jíšky.

Vánoční rybí polévka pro nejmenší

Štědrovečerní štika s bramborovým salátem pro nejmenší /od 1 roku/ – 2 porce

Suroviny: 150 g filetu štiky nebo sumečka, plátek citronu na ozdobu, šťáva z citronu, 3 menší brambory, 1 hrnek zelených fazolí, sůl, kvalitní rostlinný olej

Brambory uvaříme ve slupce, můžeme využít pařáček či parní hrnec. 5 minut před koncem vaření, dáme do parního hrnce nadrobno nakrájené fazolky. Ještě teplé brambory oloupeme, jakmile zchladnou, nakrájíme je na kostičky, přidáme sůl, citronovou šťávu, olej a chvíli promícháváme, poté doplníme fazolky a můžeme přidat trochu šťávy z odkapní misky parního hrnce. Rybí filet osolíme, pokapeme olivovým olejem a vaříme v parním hrnci 15 minut. Servírujeme s troškou citronové šťávy a bramborovým salátem.

Tip: Rybí maso je samozřejmě nutné rozdělit na kousky a pořádně zkontrolovat, aby neobsahovalo kosti. Pro dospělé doporučuji dochutit octem.

Štědrovečerní štika s bramborovým salátem pro nejmenší
logo_bile_pruhledna-mini

2020 Czechberry s.r.o. ©  Všechna práva vyhrazena

Vytvořil trub.cz