Maso v jídelníčku dětí

Maso zavádíme do jídelníčku dětí ve chvíli, kdy zvládnou zeleninové příkrmy se dvěma složkami, tedy ještě s jedním druhem zeleniny či přílohou. Vždy musíme také pozorovat, jak nová potravina strávníkům vyhovuje. Navíc je důležité maso dostatečně tepelně upravit a podávat umleté či rozmixované. Teprve ve 3/4 roce dítěte můžeme pomalu podávat stravu s malými měkkými kousky.

Měli bychom vědět, jaké maso nabídnout nejdříve a nejčastěji. Hovězí maso obsahuje třikrát více železa než například kuřecí maso. Obecně se dá říci, že bychom zpočátku měli z tohoto důvodu zařazovat více červeného masa než bílého. Železo je důležité pro rozvoj poznávacích schopností a také imunity. Ideální je podávat libové hovězí maso, telecí maso, kuřecí maso, krůtí maso, králičí maso, libové vepřové maso a jehněčí.

Velmi důležité je maso také proto, že je bohatým zdrojem bílkovin. Navíc obsahuje vitamín B12, který je klíčový pro mentální vývoj. Důležitý zdroj železa i B12 je také žloutek, jímž se maso často nahrazuje. Ještě jedna důležitá věc, maso bychom měli vybírat vždy libové a čerstvé.

Ryby můžeme začít podávat kolem 8 měsíce. Zde je však důležitá opatrnost, kosti mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Začít můžeme opět domácími druhy ryb, tedy sladkovodními.

Hovězí maso s dýní a mrkvovými knedlíčky – 2 porce /0 – 1 rok/

Hovězí maso s dýní
Suroviny: 100 g hovězího libového masa, 80 g dýně

Nakrájené hovězí maso vaříme v parním hrnci 15 minut. Poté maso ochutnáme, zda je dostatečně uvařené. V parním hrnci připravíme také dýni, stačí ji povařit 5 – 10 minut. Maso umeleme či společně s dýní rozmixujeme, přilijeme šťávu z odkapní misky parního hrnce a lžičku olivového oleje. Podáváme s mrkvovými knedlíčky.

Mrkvové knedlíčky /6 ks/
90 g mrkve, ¾ hrnku bílé špaldové mouky /120 g/, 1 žloutek, hrst špenátu

Důkladně omytou mrkev oloupeme, nakrájíme a dáme na 10 minut vařit do parního hrnce, poté ji rozmixujeme a necháme zchladnout. Přichystáme si mouku, žloutek a hrst špenátu, který důkladně překrájíme. Dáme si vařit vodu do hrnce a všechny suroviny smícháme s mrkví. Vytvarujeme knedlíčky, které vaříme 6 – 8 minut.

Tip: Jako vhodnou alternativu doporučuji kuskus nebo rýži. Pro starší děti můžete do omáčky použít nové koření či bobkový list. Vařit můžete také klasickým způsobem ve vodě a vytvořit tak skvělou hovězí omáčku.

Více o začátku stravy, více receptů a také seznam doporučených a nedoporučených potravin dle věku, najdete v našem webináři.

logo_bile_pruhledna-mini

2020 Czechberry s.r.o. ©  Všechna práva vyhrazena

Vytvořil trub.cz